تبلیغات
نماز ، پرواز تا ملکوت - اولین نمازگزار
نماز ، پرواز تا ملکوت
منوی اصلی
مطالب پیشین
همراه با قرآن
آیه قرآن تصادفی
لینک دوستان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

جستجو


تدبّر در قرآن
آیه قرآن
آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
ابر برچسب ها
ارسال شده در سه شنبه 19 فروردین 1393 ساعت 10:31 ق.ظ توسط صدیقه بارانی

اولین نمازگزار

«اللهم انی اول من اناب و سمع و اجاب لم‌یسبقنی الا رسول الله‌ـ صلی الله علیه و آله‌ و سلّم‌ـ بالصلاة.»

«بار خدایا! من نخستین کسم که با زاری باز آمده‌ام و شنیده‌ام و لبیک گفته‌ام. در نماز جز از رسول‌خدا،‌ـ صلی الله علیه و آله‌ـ از همه پیشی گرفته‌ام.»

محقق در شرح و تفسیر این جملات جهت استدلال بر مبنای اهل سنت از بیشتر از پنجاه طریق و کتاب گزارش می‌کند که نخستین مسلمان و نماز‌خوان پس از رسول خدا علی‌ـ علیه‌السلام‌ـ است. از جمله می‌گوید:

«تاریخ طبری به سه طریق و ابانة العکبری از چهار طریق و کتاب مبعث از محمد بن اسحاق و تاریخ نسوی و کتاب ثعلبی و کتاب مادری و مسند ابی یعلی موصلی و یحیی بن معین و کتاب ابوعبدالله محمد بن زیاد نیشابوری از عبدالله بن احمد با سندهایی از ابن مسعود و علقمه بجلی و اسماعیل بن ایاس بن عفیف از پدرش از جدش هریک گفته‌اند عفیف برادر اشعث بن قیس کندی جوانی را دید که نماز می‌گذارد. سپس پسربچه‌ای (نوجوانی) طرف دست راستش و زنی پشت سرش ایستاد. عفیف به عباس (عموی پیامبر) گفت: این اتفاق بزرگی است. عباس گفت: وای برتو این شخص محمد و این نوجوان علی و این زن خدیجه است. محمد‌ـ صلی الله علیه و آله‌ـ پسر برادرم به من گفت: خدای من، خدای زمین و آسمان‌هاست و از سوی او مأمور به این دین (اسلام) شده. به خدا قسم روی زمین جز این سه نفر بر این دین نیستند.»

علامه جعفری درباره نخستین مسلمان نوشته است:

«اکثریت قریب به اتفاق مورخین و محدثان برآنند که نخستین کسی که ایمان آورده است علی بن ابیطالب‌ـ علیه‌السلام‌ـ بوده است، چنان که بعد از این توضیح خواهیم داد آن چه که مورد اختلاف است سنّ مبارک امیرالمؤمنین‌ـ علیه‌السلام‌ـ است که در موقع قبول اسلام چند سال از عمر مبارک آن حضرت می‌گذشته است.»

درباره عمر شریف آن حضرت برخی ده و گروهی یازده سال گفته‌اند.

ابن ابی الحدید در مقام پاسخ این اشکال که سبقت در اسلام و نماز ربطی به شرایط امامت ندارد پس چرا آن حضرت این مطلب را فرموده است، می‌گوید:

«علی‌ـ علیه‌السلام‌ـ در این خطبه می‌خواهد بگوید جنگ و شمشیر زدنم برای حفظ ریاست نیست. از این رو به عنوان دلیل بر مدعا می‌فرماید در زمانی که اسلام معروف و مشهور نبود من اول مسلمان بودم. ثانیاً هرکس اول مسلمان باشد از باب آیه (السابقون السابقون اولئک المقربون) و وقتی که علی از دیگران مقرب‌تر باشد باید موانع شش‌گانه امامت از سر راه او برداشته شود.»

منبع:

شرح نهج البلاغه, خویی, ج19, ص67برچسب ها : اولین ,  نمازگزار ,  شمشیر ,  جنگ ,  پیامبر(صلی الله علیه و آله) ,